Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), lazerin epilasyonda kullanımına, izin verdiği 1996 yılından bu yana lazer epilasyon cihazları hızla yaygınlaşmıştır. Günümüzde en çok başvurulan cerrahi olmayan estetik operasyonlardan birisi lazer epilasyon olarak gösterilmektedir. Bu yöntem istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur.
Lazer epilasyon tekniği, kıl folikülü ve şaftının termal yolla hasarlanarak kalıcı bir şekilde yok edilmesini amaçlayan bir operasyondur. Uygun teknoloji ve deneyimli uzmanlarla yapılan doğru bir uygulama ile bu sorun kökünden halledilebilmektedir.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Lazer epilasyon sistemlerinde kullanılan ışınlar kıllara rengini veren melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl kökü ısınır. Bu ısınma kıl kökünü tahrip eder ve kıl folikülünün yeni kıl oluşturmasını engeller. Lazer ışını bekleme evresindeki (uykuda) kıl köklerini etkilemez. Bu kılların cilt yüzeyine ulaştığı büyüme evresinde iken işlem tekrarlanarak epilasyon sağlanır. Kıl kökünü tahrip eden ışınlar cildin diğer yapılarına zarar vermemektedir.

Lazer Epilasyon Sistemleri Nelerdir?

Lazer Epilasyon amacıyla en çok kullanılan ve tercih edilen cihaz sistemleri IPL lazer (500-1200nm), Alexandrite lazer (755nm), Diod lazer (800, 810nm), Hibrit lazer (800, 950nm) ve Nd:YAG lazer (1064nm) olmak üzere başlıca 3 çeşit olarak sınıflandırılır. Bu sistemlerin seçimi epilasyon başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle epilasyonun, cilt tipi ve kıl yapısına uygun doğru lazer tipi ile yapılması oldukça önemlidir. Ayrıca lazer epilasyonda epidermisin hasar görmesini engellemeye yardımcı olan farklı soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Lazer ışınları epidermisi ısıtır ve soğutulması gerekir. Bu nedenle lazer epilasyonda soğutma cilt yüzeyinin hasar görmesini önlemeye yardımcı en önemli etkendir. Soğuk hava üfleme, buz başlık ve soğutma gazı püskürtülmesi başlıca soğutma yöntemleridir.

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite Lazer, 755 nm dalga boyunda sürekli atım sunan bir sisteme sahiptir. Etkili, konforlu ve pratik bir yöntemdir. Tüylerin işlem sonrası yüzeyden hemen uzaklaşması, uygulama sonrası memnuniyeti arttırmaktadır.<br />
Alexandrite lazer, melanin tarafından iyi tutulmaktadır. Bu lazer sistemi, doğru seçilmiş kimselerde çok iyi sonuçlar verir. Tüm bölgeler ve sonuçlar değerlendirildiğinde alexandrite lazerler etkili lazerlerdir.

Diode Lazer Epilasyon

Diode lazer, istenmeyen tüylerin azalmasını amaçlayan 810 nm dalga boyunda uzun atımlı bir sisteme sahiptir. Bu sistemlerde akım bir yönde iletilip diğer yönde bloke edilir. Ütüleme tekniği ile bilinen bu sistem epilasyon sırasında konfor ve kolaylık sağlamaktadır. Tüm bölgeler ve sonuçlar değerlendirildiğinde diode lazerler etkili lazerlerdir. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilmektedir.

Hibrit Lazer Epilasyon

Hibrit Lazer, epilasyon için kıl folikülüne 800 nm – 950 nm iki dalga boyunu aynı anda etkin ve güvenli bir şekilde gönderebilen bir sistemdir. istenmeyen tüylerin azalmasını amaçlayan 810 nm dalga boyunda uzun atımlı bir sisteme sahiptir. Tüm bölgeler ve sonuçlar değerlendirildiğinde diode lazerler etkili lazerlerdir. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilmektedir..

ND:YAG Lazer Epilasyon

Nd:Yag Lazer, 1064 nm dalga boyu ile lazer epilasyonda, damar ve leke tedavisinde kullanılan bir sistemdir. Çok dikkatle seçilmiş durumlarda, nadir olarak kullanılan bir lazerdir. Tüm bölgeler ve sonuçlar değerlendirildiğinde Nd:Yag lazerler etkili lazerlerdir. Tüm cilt tiplerinde kullanılabilmektedir.
Alexandrite, Diode, Hibrit ve Nd yag lazerler epilasyon için kullanılan lazer sistemleridir.Farklı cilt rengi, kıl tipi ve bölgeye göre uygun cihaz seçilerek epilasyon yapılması, başarılı sonuçların elde edilmesi için önemlidir.

 

Kıl Anatomik Yapısı

Kıl anatomisi gereği kıllar uygulama esnasında genellikle farklı evrelerdedir. Bu nedenle seans sayısı kişiden kişiye; bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak standart uygulamalarda epilasyon ortalama 3 ile 10 seans arasında değişmektedir.

 

Cilt Tipleri – Fitzpatrick Skalası

Özellikle ışıklı epilasyon sistemlerinin kalıcı epilasyonda kullanılabilmesi için önemli olan bir diğer konu da uygulama yapılan cilt tipleridir. Dermatolojik araştırmalarda geçerliliği olan ve merkezlerce de kullanılan cilt sınıflandırma yöntemlerinden birisi, Fitzpartick Skalasının kullanılmasıdır. Bu skala, 1975 yılında Thomas B. Fitzpatrick tarafından, farklı cilt tiplerindeki insanların güneşe maruz kalmaları durumunda, ciltlerinde oluşan yanık ve bronzlaşma derecesi göz önüne alınarak oluşturulmuştur.