Sıkça Sorulanlar

Lazer epilasyonun ancak anagen evredeki kıllar üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir. Normal şartlarda kılların büyüme fazları değişkendir. Yapılan bilimsel çalışmalarda lazer epilasyon uygulanan deri alanları ve lazer uygulanmayan kontrol deri alanlarındaki kıl yoğunluğu karşılaştırılmış ve her alanda eşit sayıda kıl olduğu, buna karşılık lazer epilasyon uygulanan deri alanlarında terminal kıl sayında belirgin azalma olduğu belirlenmiştir. Günümüzde anatomik bölgeye göre 4 ile 8 hafta aralıklarla uygulama yapılması uygun bulunmaktadır. .

Tekrar eden lazer seanslarının anagen fazı senkronize ettiği düşünülmektedir. Tam bir fikir birliği olmamakla beraber en az 3 olmak üzere 3-8 seans uygulamanın etkili bir lazer epilasyon için gerekli olduğu düşünülmektedir. Bir başka yaklaşım da kıl sayısında belirli bir azalma elde edilinceye kadar 4-8 hafta aralıklarla 5-6 seans uygulamayı takiben, daha geniş aralıklarla ek lazer epilasyon uygulamaları yapılmasıdır.

Lazer epilasyonun kıl şaftı aracılığıyla foliküle iletilen ısı enerji ile geliştiği yönündeki teorik bilgimize dayanarak uygulama yapılacak bireylere önerimiz kıllarını lazer epilasyondan en az 1 ay öncesinde asla kökünden uzaklaştırmamaları yönündedir. Uygulama yapılacak bireylerin kıllarını makasla veya tıraş bıçağı ile kesebileceklerini ancak cımbız veya ağda ile almamaları gereklidir.

Lazer epilasyon öncesi ve sonrasında ne süre ile güneşten korunmak gerektiğini araştıran kontrollü çalışma sayısı oldukça azdır. Hastalara güneşten korunmalarını önererek tedavi edilen alanda güneşe bağlı gelişecek ek inflamasyonu azaltmaya çalışmak hedeflenmelidir. Tedaviden önceki ve tedaviden sonraki 6 hafta süreyle güneşten korunma önerilmektedir.

Bu aşamada cilt ve kıl tipinize uygun lazer epilasyon sistemlerine ulaşmalısınız ve öncelikle deneyimli bir lazer epilasyon merkezi seçmelisiniz. Özellikle bilimsel ve etik çalışmayı prensip edinen merkezlerden hizmet almanız kalıcı zararlara yol açabilecek uygulamalara mağruz kalmanızı engeller.

Lazer epilasyonun sağlığa zararının veya yan etkisinin olup olmaması en çok merak edilen sorulardandır. Enerji seviyesi ve cilt soğutması kişinin cilt yapısına uygun seçilip uygulandığında yan etki oluşturma riski oldukça düşüktür. Bronz tenli ciltler açık tene göre lazer enerjisini daha yüksek oranda emmektedir. Bronz tenliler Cilt yüzeyine dana az enerji gönderen Nd:YAG lazer, Alexandrite lazere göre bronz tenliler için daha uygundur denebilir. Uygulama sonrasında iki hafta cilt güneşten mutlaka korunmalıdır. Aksi takdirde lekelenmeler ve/veya alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Lazer epilasyon esnasında gözlerin hasar görmemesi için mutlaka özel gözlük kullanılmadır. Lazer ışınları oldukça güçlü ve parlak olduğundan gözlere zarar verebilir. Sıklıkla sorulan bir diğer konu ise lazer epilasyonun kanserojen bir etkisinin bulunup bulunmamasıdır. Bu konuya da şu şekilde açıklık getirilebilir; lazer dalga boyları sadece melanosit hücreleri tarafından emilmektedir ve melanosit hücrelerinin sıklıkla bulunduğu alanlar benlerdir. Bu nedenle lazer epilasyon uygulaması yapılırken benlerin korunması ve atış yapılmaması gerekmektedir. Lazer epilasyonun kadınlarda yumurtalıklara veya hamilelerde bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt yoktur. Yine de hamilelere lazer epilasyon uygulanmaması önerilmektedir.
Lütfen Geri Takip edebilmemiz için E-postanızı girin.